O mnie
- AlicjaGorska
czwartek, 28 maja 2015
Nie dajcie się zwieść pozorom. Chilli nie sprawi wcale, że Wasze kubki smakowe zaczną płakać, a jedynie doda całości nieco wyrazu - lekką nutę odmienności.
OGÓRKI MAŁOSOLNE Z CHILLI
Składniki:
- około 1 kilograma ogórków
- 2 litry wody
- 4 łyżki soli
- pęczek kopru
- 3 ząbki czosnku
- 1-2 suszone papryczki chilli
- kawałek chrzanu
Przygotowanie:
Ogórki myjemy. Wkładamy je do słoika naprzemiennie z łyżką kopru, słupkiem chrzanu i połówką obranego czosnku (gdzieś w połowie układamy chilli), aż do chwili gdy zabraknie w słoiku miejsca, bądź skończą się nam składniki. Zalewamy roztworem wody i soli. Zamykamy. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
Etykiety:dodatki,ogórki,przetwory,warzywa,wegetariańskie | 0
komentarze
piątek, 22 maja 2015
To danie ratuje mi życie od lat. Zresztą nie pierwszą jego wersję, jak widać po tytule, już publikuję. Ekspresowe w wykonaniu, supersmaczne i możliwe do dostosowania dla niemal każdego podniebienia. Idealny sposób na wyczyszczenie lodówki lub uratowanie żołądka od strawienia samego siebie pod koniec miesiąca ;)
"RISOTTO" Z RESZTEK, WERSJA 3
Składniki:
- 1 torebka ryżu białego
- dowolna ilość gotowego mięsa (u mnie gęś)
- puszka bobu
- 1 cebula
- 1/2 czerwonej papryki
- 1/2 żółtej papryki
- 3-4 ogórki korniszony
- 200 gram keczupu pikantnego
- 250 gram sera
- gałązka rozmarynu
- masło
- pieprz
- sól
Przygotowanie:
Ryż gotujemy. Mięso kroimy na kawałki ulubionej wielkości. Cebulę, ogórki i papryki drobno szatkujemy. Bób osączamy i podsmażamy na maśle z gałązką rozmarynu dla aromatu. W misce mieszamy razem: ryż, mięso, cebulę, ogórki, papryki, bób (rozmaryn wyrzucamy) oraz keczup. Doprawiamy całość pieprzem oraz solą (trzeba zwrócić uwagę na słoność i pieprzność pozostałych składników). Mieszankę przekładamy do naczynia żaroodpornego i posypujemy ją startym serem. Zapiekamy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni, przez 10-15 minut. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
niedziela, 17 maja 2015
Promocja książki trwa. Informacje docierają do tak wielu osób, że czasami jestem zaskoczona, gdy ktoś pyta mnie o "Skazanych". Świat jest jednak malutki.
MUFFINY Z MASŁEM ORZECHOWYM
Składniki:
- 200 gramów mąki ryżowej
- 150 gramów mąki owsianej
- 150 gramów brązowego cukru
- 1/2 szklanki tłuszczu
- 1/2 szklanki mleka
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3-4 łyżki masła orzechowego
- 2-3 łyżki jogurtu naturalnego
- 2 jajka
Przygotowanie:
W jednej misce mieszamy sypkie produkty, a w drugiej płynne. Mieszamy. Wykładamy ciasto do papilotek do 3/4 jej wysokości. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez 20-25 minut. Voila! :)
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
Etykiety:deser,desery,muffiny,orzechy | 0
komentarze
środa, 13 maja 2015
Zakwas ostatnio krzyczy, żeby wreszcie go zużyć, bo niedługo nie starczy mu miejsca w słoiku. Jest ciepło, więc rośnie szybko. Zresztą wszystkie drożdżowe i tym podobne wypieki przeżywają teraz etap najszybszego wzrostu.
Wszędzie widzę bułki z rabarbarem. Upiekłabym własne. Tylko, kiedy?
BUŁKI NA ZAKWASIE ŻYTNIM
Składniki:
- 200 gramów zakwasu żytniego (jeżeli mamy słaby zakwas albo mało czasu możemy dodać odrobinę drożdży, które odpowiednio wzmocnią i przyspieszą wyrastanie chleba)
- 450 gramów mąki pszennej
- 150 gramów mąki żytniej z pełnego przemiału
- 300 mililitrów ciepłej wody
- 1 łyżka miodu
- 1 płaska łyżka soli
- 1 żółtko
Przygotowanie:
Składniki łączymy i zagniatamy z nich zwarte, acz elastyczne ciasto. Umieszczamy pod ściereczką, a potem w ciepłym miejscu. Ciasto powinno wyrastać przez przynajmniej 3 godziny. Co godzinę należy je "złożyć", co oznacza zebranie brzegów ciasta i zagięcie do środka.
Po tym czasie dzielimy ciasto na tyle części, ile chcemy upiec bułek (wybieramy naszą ulubioną wielkość - trzeba sobie wyobrazić, że po uformowaniu jeszcze urosną). Formujemy bułki i układamy na blasze. Przykrywamy i pozwalamy im rosnąć przez około 30 minut. Po tym czasie nacinamy dowolnie ich wierzch, znowu przykrywamy i pozwalamy im rosnąć przez kolejne 30 minut. Smarujemy wierzch bułek żółtkiem rozmieszanym z wodą.
Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 250 stopni. Przez pierwszych 5-7 minut musi się to odbywać z parą, co oznacza postawienie na dole piekarnika naczynia z wrzącą wodą. Po tych 5-7 minutach temperaturę zmniejszamy do 230 stopni i pieczemy przez około 12-15 minut. Bułki mają się zarumienić.
Studzimy na kratce, żeby zapobiec odparzeniom wypieku. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
sobota, 9 maja 2015
Autoreklama: Gorąco zachęcam Was do zakupienia egzemplarza mojej debiutanckiej powieści. Nawet, jeżeli nie jest w Waszym guście. Nawet, jeżeli nie lubicie romansu. Nawet, jeżeli nie lubicie fantasy. Ze "Skazanymi" jest trochę tak, że należą i nie należą do tych gatunków. Dlaczego? Tego dowiecie się jedynie po nich sięgając. A żywię głęboką nadzieję, że to zrobicie. Wszystko zaczyna się od debiutu, wszystko zależy od debiutu. To Wy możecie sprawić, że to "wszystko" będzie niesamowite :)
Po lewej stronie znajdziecie okładkę, która po kliknięciu przeniesie Was do jednego ze sklepów, w których można zakupić moją powieść :)
To kłamstwo.
W rzeczywistości nic się nie zmieniło. Pozostaję sobą. Tylko taką trochę pełniejszą i radośniejszą wersją :)
Uczcijmy to leniwymi pierogami :)
PIEROGI LENIWE
Składniki:
- 700 gramów twarogu
- 7 jajek
- 550-600 gramów mąki pszennej pełnoziarnistej
- 60 gramów masła
- bułka tarta
- cukier
Przygotowanie:
Twaróg mielimy, Żółtka oddzielamy od białek. Żółtka ucieramy z masłem i twarogiem, a białka ubijamy na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodajemy mąkę tak, by ciasto dało się formować w walec o grubości, mniej więcej, kciuka. Odkrawamy ukośnie, delikatnie nacinamy i gotujemy w lekko osolonej wodzie. Podajemy z podsmażoną na maśle bułką tartą i cukrem. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
Etykiety:obiad,słodko,twaróg,wegetariańskie | 0
komentarze
poniedziałek, 4 maja 2015
Znowu nie mam życia. To znaczy - nie mam czasu. Wszystko dzieje się tak, jakby zapracowana wiosna przekładała swój natłok obowiązków na mnie.
A teraz całość na słodko i ostro. Jak mój humor ostatnimi czasy.
PIERŚ KURCZAKA W PANIERCE MIODOWO-PAPRYKOWEJ
Składniki:
- 3 pojedyncze piersi z kurczaka
- 3 łyżki płynnego miodu
- mąka
- olej
- papryka słodka
- papryka ostra
- pieprz
- sól
Przygotowanie:
Mięso oczyszczamy i osuszamy. Rozkrawamy w poprzek i lekko tłuczemy. Marynujemy w miodzie i przyprawach przez przynajmniej 1 godzinę. Rozgrzewamy tłuszcz na patelni, obtaczamy mięso w mące i smażymy. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
Etykiety:kurczak,mięso,miód,obiad | 0
komentarze
Subskrybuj:
Posty
(Atom)
Posmakowało już:
Akcja!
Lookam
-
Recenzja filmu „Superposition” (reżyserka: Karoline Lyngbye) - OSTRE CIĘCIA Uciekając od zgiełku Kopenhagi, małżeństwo artystów postanawia spędzić trochę czasu na odludziu. Wyruszają więc z synkiem i psem do ukrytego...
-
Spaghetti carbonara - *Niedawno miałam przyjemność spędzić trochę czasu w Mediolanie i na Sycylii. Bardzo odpowiadają mi włoskie smaki. Jedzenie jest tu przepyszne (może dzięki...
-
Ciasto z kremem oreo. - Uwielbiany ostatnio przez moich bliskich lekki biszkopt czekoladowy z kremem oreo .Bardzo smaczny ,rozpływa się w ustach ,Polecam i życzę smacznego. Składn...
-
Tort bezowy Pavlova z daktylami, figami i gruszką - Na święta miałam ochotę zaszaleć z kaloriami ;) Bezę robię bardzo rzadko i juz od jakiegoś czasu miałam na nią chrapkę. Początkowo wydawało mi się, że...
-
Soczyste rolady ze szpinakiem i serem! - Cześć moi mili! Mamy kolejny weekend, tym razem już jesienny.. Mam nadzieję, że miło go spędzacie z dużą dawką słońca, ruchu i świeżego powietrza. Ja jeste...
-
"Plum pie" jakiej nie znacie - Dzisiaj kilka słów na temat jesiennych ciast, a dokładnie mówiąc - *szarlotki.* Skąd się ona wzięła, czym jest i jakie są odmiany? Każdy Wam powie, ze ile g...
-
Pożegnanie - Nadszedł ten czas... Mój blog został stworzony na potrzeby napisania pracy licencjackiej i magisterskiej. Studia całe szczęście już za mną, obie prace obro...
-
Naleśniki + szparagi i kukurydza... - Szparagi są skarbnicą witamin i składników mineralnych. Zapobiegają powstawaniu nowotworów, odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu, wspomagają kobiety karm...
-
VEGE kotlet ! - Dzisiaj przepis dla wegetarian... pyszne kotleciki z soczewicy i białego twarogu, doskonałe z sosem czosnkowym . Kotlety te możemy smażyć, ale także grill...
-