O mnie
- AlicjaGorska
Blog Archive
- 2017 (3)
- 2016 (11)
- 2015 (87)
-
2014
(169)
- grudnia(13)
- listopada(10)
- października(7)
- września(10)
- sierpnia(9)
- lipca(17)
- czerwca(18)
- maja(18)
- kwietnia(16)
-
marca(17)
- Sernik z brzoskwiniami
- Placki ziemniaczane
- Śledzie w oleju
- Filet z kurczaka w chipsowej panierce i radiowe po...
- Kremowe ciasto na roladzie truskawkowej z bananami
- Pierś kurczaka w sosie słodko-kwaśnym z mango
- Zupa ogórkowa
- Brownie muffiny z kawałkami czekolady i orzechami ...
- Pstrąg łososiowy z chermoulą
- Farfalle z polskim "pesto" pietruszkowym, czyli fu...
- Carpaccio z buraka, gruszki i jabłka z chrzanowym ...
- Sajgonki majonezowe z piersią kurczaka i kolendrą
- Egzotyczny mus śmietanowy z frużeliną z papai i tr...
- Polędwiczka w musztardzie
- LBA
- Pierogi z mięsem
- Czerwona kapusta zasmażana
- lutego(20)
- stycznia(14)
- 2013 (104)
poniedziałek, 31 marca 2014
Sernik z brzoskwiniami to klasyka deserowa. Puszysta, delikatna masa serowa idealnie komponuje się ze słodkimi owocami i kruchym, maślanym ciastem. Obowiązkowy deser przy spotkaniach rodzinnych, wydarzeniach towarzyskich, świątecznych stołach. Sernik jest tak powszechny, że gdy przygotowałam go na poprzednie święta Wielkiejnocy, listonosz przywożąc pocztę bez żadnego wahania poprosił o kawałek. Tak bardzo oczywistym było, iż wśród wypieków znajduje się i ten deser. :)
SERNIK Z BRZOSKWINIAMI
Składniki na ciasto:
- 250 gram masła
- 400 gram mąki
- 5 żółtek
- 50 gram cukru pudru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Przygotowanie ciasta:
Wszystkie składniki zagniatamy razem. Ciasto dzielimy na dwie, mniej więcej równe, kule. Każdą wkładamy do woreczka, a woreczki umieszczamy w zamrażarce lub lodówce dla stwardnienia ciasta. Musi być na tyle twarde, by dało się je później zetrzeć na tarce.
Składniki na masę serową:
- 1 kilogram mielonego twarogu
- 125 gram masła
- 200 gram cukru
- 3 jajka
- 50 gram mąki ziemniaczanej
Przygotowanie masy serowej:
Jajka oraz masło ucieramy z cukrem. Następnie dodajemy, porcjami, twaróg. Na samym końcu łączymy masę z mąką ziemniaczaną.
Składniki do brzoskwiń:
- brzoskwinie w syropie (nie zapisałam wagi, ale pamiętam, że użyłam 2 TAKIE słoiki)
- 5 białek
- 150 gram cukru
Przygotowanie brzoskwiń:
Brzoskwinie kroimy na dowolne kawałki (u mnie ósemki). Białka ubijamy z cukrem na sztywną pianę.
Kolejność warstw: pierwsza kula ciasta starta na blachę i równomiernie rozłożona, masa serowa, brzoskwinie, piana z białek, druga kula ciasta starta. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
Etykiety:deser,desery,owoce,wegetariańskie | 3
komentarze
sobota, 29 marca 2014
Szczególnym plackowym łasuchem jest w domu mój tata i M. Nierzadko zdarza się, że któryś z nich prosi mnie o usmażenie tych placków. Długo zmieniałam ten przepis, poszukując idealnej kompozycji, która sprawiłaby, żeby placki był jednocześnie miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz. Wydaje mi się, że odkryłam ten sekret ;)
PLACKI ZIEMNIACZANE
Składniki:
- 1 kilogram ziemniaków
- 2-3 cebule
- 4 ząbki czosnku
- 2-4 łyżki mąki
- sól
- pieprz
- olej
Przygotowanie:
Ziemniaki obieramy, ścieramy na tarce i odsączamy. Cebule kroimy w drobniutką kosteczkę, a czosnek przeciskamy przez praskę. Wszystkie te składniki łączymy w jednym naczyniu. Dodajemy mąkę i doprawiamy pieprzem oraz solą. Smażymy na rozgrzanym tłuszczu. Podajemy ze śmietaną, ciemnym sosem lub cukrem - wedle uznania. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
Etykiety:obiad,tradycyjne,wegetariańskie | 1 komentarze
czwartek, 27 marca 2014
Święta Wielkanocne coraz bliżej, więc warto zacząć już gromadzić przepisy. Śledzie w oleju na moim rodzinnym stole są zawsze obecne. No i znikają bardzo szybko. Bo ja bardzo lubię śledzie (a M. ich nienawidzi i nawet buziaka nie chce dać po śledziowym łasuchowaniu ;) ).
ŚLEDZIE W OLEJU
Składniki:
- 800 gram solonych śledzi – matiasów
- 4 cebule
- 1 szklanka oleju
- olej
- papryka słodka
- papryka ostra
Przygotowanie:
Śledzie moczymy przez ½ godziny, kroimy na kawałki około 2 centymetrowe, układamy warstwowo w misce. Przesypujemy kolejne warstwy słodką i ostrą papryką oraz cebulą. Całość zalewamy olejem. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! ;)
Etykiety:przekąska,przystawka,ryba | 0
komentarze
wtorek, 25 marca 2014
Panierki cenię sobie z wielu powodów. Po pierwsze, chociaż może jest to mało widoczne na pierwszy rzut oka, dostępnych ich jest bardzo wiele, wręcz nieograniczona ilość. Po drugie, szybko się panierowane dania przyrządza. Po trzecie, są zwyczajnie smaczne. Po czwarte... Po prostu uwielbiam połączenie chrupkiej panierki i miękkiego mięsa! :)
Dodam, że dzisiaj miałam okazję być uczestnikiem radiowej rozmowy (Radio Studenckie Żak Politechniki Łódzkiej), w której to opowiadałam o swoim blogu. Podczas rozmowy obiecałam umieścić przepis na tego kurczaka, a więc do dzieła! Dodam jeszcze, że takiego kurczaka warto zrobić po imprezie, kiedy zostaną nam resztki chipsów ;)
FILET Z KURCZAKA W CHIPSOWEJ PANIERCE
Składniki:
- 500 gram filetu z kurczaka
- dowolne chipsy (ja wybrałam dwa smaki: ser z cebulką oraz ostrą papryczkę)
- sól
- słodka papryka
- białko jajka kurzego
- olej
Przygotowanie:
Białko ubijamy. Chipsy kruszymy. Filety kroimy na dowolne kawałki i doprawiamy je solą oraz słodką papryką. Mięso maczamy w białku i obtaczamy w chipsach. Smażymy na rozgrzanym tłuszczu do złocistego koloru. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
Etykiety:mięso,obiad,tanio | 1 komentarze
piątek, 21 marca 2014
Na początku już napiszę, że ten przepis do mnie nie należy. Spotkałam się z nim około 3 lata temu na blogu mojewypieki i od tej pory już się z nim nie rozstaję. To ciasto robię rzadko, bo przerażają mnie ciasta budyniowe (zawsze się boję, że będą grudki albo spłonie - chociaż to chyba strach absurdalny, bo nigdy do niczego takiego nie doszło). Poza tym jest okrutnie kaloryczne. Niemniej w moim domu jest mnóstwo łasuchów, którzy po prostu je uwielbiają ;)
KREMOWE CIASTO NA ROLADZIE Z BANANAMI
Składniki na roladę biszkoptową:
- 6 jajek
- 6 łyżek mąki pszennej
- 6 łyżek drobnego cukru do wypieków
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- dowolny dżem do posmarowania (u mnie truskawkowy)
Przygotowanie rolady biszkoptowej:
Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy je na sztywna pianę. Podczas ubijania partiami dodajemy cukier. Gdy piana będzie już sztywna dodajemy żółtka, jedno po drugim i dalej ubijamy. Na koniec wsypujemy mąkę z proszkiem i delikatnie mieszamy całość. Przygotowane ciasto wylewamy na blachę (wyłożoną papierem do pieczenia) o wymiarach 44x30 cm. Pieczemy około 13-15 minut, do zezłocenia, w temperaturze 190ºC. Biszkopt musi jedynie wyrosnąć i nabrać koloru, jeżeli będzie siedział w piekarniku za długo, nie uda się nam go później zwinąć. W trakcie pieczenia ciasta przygotowujemy ręcznik kuchenny: rozkładamy go na płaskiej powierzchni i posypujemy drobnym cukrem z wanilią. Upieczone ciasto kładziemy na nim tak, aby strona z papierem do pieczenia była u góry. Możliwie szybko zdejmujemy papier i gorące ciasto zawijamy w ręcznik. Zwijamy wzdłuż krótkiego boku, czyli rolada będzie krótka i w miarę gruba. Odkładamy do całkowitego wystudzenia.
Po wystudzeniu roladę rozwijamy, usuwamy ręcznik, smarujemy cienką warstwą ulubionego dżemu, ściśle zwijamy. Kroimy na około 17-18 równych kawałków - warto przed pokrojeniem zrobić w cieście delikatne nacięcia, jakby linie według których będziemy ciasto cięli. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że uzyskamy odpowiednią ilość kawałków.
Składniki na krem:
- 1 litr mleka
- 2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru (waga 1 opakowania 40 g)
- 7 łyżek mąki pszennej
- 9 łyżek cukru
- 200 gram masła, o temperaturze pokojowej
- 5 - 6 niedużych bananów
Przygotowanie kremu:
Połowę mleka gotujemy, połowę miksujemy z budyniami, cukrem i mąką (najlepiej blenderem, by nie było grudek). Zmiksowaną masę wlewamy do gorącego mleka i gotujemy na małym ogniu do zgęstnienia, ciągle mieszając. Przygotowany budyń studzimy (na czas studzenia warto przykryć go folią spożywczą, w taki sposób, by dotykała jego powierzchni i by nie zrobił się na nim tzw. kożuch). Masło ucieramy mikserem na puszystą masę. Partiami dodajemy do niego chłodny budyń, cały czas miksując.
Składniki na warstwę śmietanową:
- 400 mililitrów śmietany kremówki (36%)
- 2 łyżki cukru pudru
Przygotowanie warstwy śmietanowej:
Śmietanę ubijamy na sztywno, pod koniec ubijania dodajemy cukier puder. Warto ją usztywnić np. żelatyną lub specjalnymi usztywniaczami do śmietany.
Składniki do układania warstw:
- 2-3 banany
Przygotowanie warstw:
W tortownicy o średnicy 24 centymetrów układamy roladę - najpierw dno, potem boki (można skorzystać tylko z obręczy i użyć talerza, będzie łatwiej przy podawaniu). Następnie wykładamy połowę kremu. Na kremie układamy obrane banany w formie zmniejszających się okręgów, w razie potrzeby docinamy. Owoce przykrywamy drugą połową kremu. Na całość wykładamy warstwę śmietanową. Umieszczamy ciasto w chłodnym miejscu, najlepiej lodówce. Najlepiej smakuje drugiego dnia. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! ;)
Etykiety:ciasto,deser,desery,wegetariańskie | 2
komentarze
środa, 19 marca 2014
To jest danie, które przygotowuję zawsze, gdy jestem bardzo głodna, ale nie mam czasu bądź chęci na sterczenie w kuchni. Jest supertanie, ze składników, które niemalże zawsze są w domu. Idealnie komponuje się z ryżem, chociaż M. próbował też z makaronem (ale On łączy wiele smaków, których ja bym nie połączyła).
PIERŚ KURCZAKA W SOSIE SŁODKO-KWAŚNYM Z MANGO
Składniki:
- 500 gram piersi kurczaka
- 2 cebule
- 300 mililitrów keczupu
- 3-4 łyżki wody (opcjonalnie, jeżeli keczup jest bardzo gęsty)
- 1 łyżka cukru
- ocet do smaku (może być każdy rodzaj, chociaż najlepszy byłby ryżowy)
- puszka owoców mango bądź ananasa (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Mięso myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę. Jedną cebulę obieramy, kroimy w piórka i podsmażamy na patelni. Gdy się zeszkli dodajemy mięso. W miseczce mieszamy: keczup, wodę, cukier oraz ocet (tego ostatniego dodajemy według uznania. Trzeba smakować i wyczuć idealną dla siebie ilość). Gdy mięso lekko się zarumieni wlewamy na patelnię keczupową mieszankę. Pozwalamy mięsu gotować się w sosie na małym ogniu. Drugą cebulę kroimy w piórka i razem z pokrojonymi owocami oraz sokiem z puszki, wrzucamy na 2-3 minuty do reszty potrawy. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! ;)
Etykiety:mięso,obiad,tanio | 1 komentarze
sobota, 15 marca 2014
Zupa ogórkowa, to obok pomidorowej zapewne jedna z najczęściej jedzonych zup w Polsce. Nie pamiętam życia bez ogórkowej; nie pamiętam, kiedy jadłam ją po raz pierwszy; nie pamiętam lepszej ogórkowej niż ta mojej mamy. I taką Wam ją daje ;)
ZUPA OGÓRKOWA
Składniki:
- 300 gram mięsa (według uznania)
- 3 marchewki
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 4 ziemniaki
- 1 cebula
- pieprz
- sól
- słoik startych ogórków kiszonych + woda z ogórków (opcjonalnie)
- 50 mililitrów śmietany 30%
- 2 łyżeczki mąki
Przygotowanie:
Gotujemy wywar z mięsa (zdejmujemy szum). Dodajemy warzywa pokrojone w kostkę, cebulę w całości. Przyprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy do miękkości. Na koniec dorzucamy ogórki (wcześniejsze ich ulokowanie w garnku, spowolni czas gotowania innych warzyw) oraz sok (ewentualnie), a następnie rozmieszaną śmietanę z mąką. Zagotowujemy. Voila! ;)
Smacznego i do napisania wkrótce! ;)
Etykiety:obiad,tanio,tradycyjne,zupa,zupy | 1 komentarze
piątek, 14 marca 2014
Czasami zastanawiam się, co czeka mnie po śmierci. Dzisiaj odkryłam swoją przyszłość. Za te muffiny zdecydowanie pójdę do piekła, bo są tak szatańsko przepyszne, przepiękne i przepełnione wyłącznie tuczącymi, zakazanymi składnikami. I mimo to się nimi zajadam. Czekam aż przestanę się mieścić w drzwiach. Będę dzisiaj grzeszyć, tak bardzo grzeszyć...
BROWNIE MUFFINY Z KAWAŁKAMI CZEKOLADY I ORZECHAMI LASKOWYMI
Składniki:
- 100 gram masła
- 100 gram czekolady deserowej
- 100 gram czekolady mlecznej
- 100 gram czekolady gorzkiej
- 1/2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
- 3/4 szklanki cukru
- 2 jajka
- 1 łyżeczka aromatu waniliowego
- 1/4 łyżeczki soli
- 1/3 szklanki mąki
- 100 gram orzechów laskowych
Przygotowanie:
W kąpieli wodnej rozpuszczamy masło, czekoladę gorzką, mleczną oraz kawę rozpuszczalną. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy z solą. Masę maślano-czekoladową łączymy z cukrem, żółtkami, aromatem waniliowym i mąką. Na sam koniec dodajemy pianę z białek, posiekaną czekoladę deserową oraz, również posiekane, orzechy laskowe. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 30 minut. Jemy po wystygnięciu, o ile wytrzymamy. Voila! ;)
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
Etykiety:czekolada,deser,desery,muffiny | 3
komentarze
czwartek, 13 marca 2014
Przyznam szczerzę, że trochę się bałam tej chermouli, bo nienawidzę kminku. Obawiałam się, że może zdominować smak, przypomnieć mi kolonie na Słowacji z okresu dziecięcego, kiedy to kucharz wszystko szczodrze doprawiał kminkiem. Moje obawy się nie spełniły - chermoula ma bardzo intensywny smak, wielu idealnie komponujących się przypraw, a tę mieszankę kminek dopełnia fantastycznie. Myślę, że w moim życiu ryba zyskała nowy wymiar ;)
PSTRĄG ŁOSOSIOWY Z CHERMOULĄ
Składniki do ryby:
- filet z pstrąga łososiowego
- rozmaryn
- tymianek
- cytryna
- oliwa
- pieprz
- sól
Przygotowanie ryby:
Rybę myjemy, osuszamy, wykładamy do brytfanki/na blaszkę skórą do góry. Skórę nacinamy i nacieramy pieprzem oraz solą. Obkładamy rybę świeżymi ziołami oraz pokrojoną w plastry cytryną i skrapiamy całość oliwą. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni przez około 10 minut.
Składniki do chermouli:
- 2 łyżeczki nasion kminku
- 2 łyżeczki kolendry
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka słodkiej papryka
- skórka i sok z 1/2 cytryny
- 50 mililitrów oliwy
- duża garść liści świeżej kolendry
Przygotowanie chermouli:
Na patelni prażymy nasiona kminku i kolendry. Następnie umieszczamy je w moździerzu z pozostałymi składnikami. Ucieramy całość na możliwie gładką masę. Chermoulę nakładamy na upieczoną rybę. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
Etykiety:kolacja,obiad,ryba | 0
komentarze
środa, 12 marca 2014
Pierwszy raz dostałam kulinarną paczkę - makarony omnomnom, które są głównym składnikiem konkursowych zmagań. Tematem konkursu jest kuchnia fusion, a więc pozwoliłam sobie na pogrywanie z tradycją ;) i tak oto powstało polskie pesto pietruszkowe z wyraźną, orzechową nutą ;). Danie poza faktem, że jest przepyszne, ma jeszcze tę zaletę, iż stanowi tańszą wersję klasycznej potrawy tak, aby każdy mógł sobie na nie pozwolić.
FARFALLE Z POLSKIM "PESTO" PIETRUSZKOWYM
Składniki:
- makaron farfalle
- 1 pęczki natki pietruszki
- 50 gram orzechów włoskich
- 3 ząbki czosnku
- 125 mililitrów masła
- 50 gram startego wędzonego sera bez skórki, np. oscypek, rolada ustrzycka
- sól
- pieprz
Przygotowanie:
Wszystkie składniki umieszczamy w mikserze i miksujemy na gładką, jednolitą masę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Mieszamy z makaronem ugotowanym na sposób al dente. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
Etykiety:fusion,konkursy,kuchnie świata,makaron,obiad,tanio | 1 komentarze
poniedziałek, 10 marca 2014
Carpaccio z buraka jako takie prześladowało mnie od dawna. Do jakiej gazety nie zajrzałam, jakiej strony nie odwiedziłam, jakiego programu nie oglądałam - było wszędzie. W końcu zdecydowałam się je zrobić, ale jak to ze mną bywa - na swój własny sposób.
CARPACCIO Z BURAKA, GRUSZKI I JABŁKA Z CHRZANOWYM KOZIM SERKIEM
Składniki:
- 250 gram gotowanych buraków
- 1 gruszka
- pół jabłka
- 200 gram serka koziego
- 1 łyżeczka tartego chrzanu
Przygotowanie:
W pierwszej kolejności kroimy na możliwie cienkie plasterki buraki i układamy je w wachlarz na talerzu. To samo robimy z gruszką oraz jabłkiem. Serek mieszamy z chrzanem i nakładamy na środek dania. Dekorujemy np. świeżą natką pietruszki. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
Etykiety:przekąska,przystawka,warzywa,wegetariańskie | 2
komentarze
niedziela, 9 marca 2014
Wczoraj, z okazji Dnia Kobiet, chciałam zrobić niecodzienną kolację. Nakupowałam ogrom składników, bardzo różnych, w zasadzie bez koncepcji, co też można z nich zrobić. Powstało tego wieczoru kilka dań, a oto jedno z nich. Te sajgonki są delikatniejsze w smaku od tradycyjnych, idealne dla takich wielbicieli kolendry jak ja. A zniknęły ze stołu błyskawicznie! :)
SAJGONKI MAJONEZOWE Z PIERSIĄ KURCZAKA I KOLENDRĄ
Składniki:
- 500 gram piersi kurczaka
- 1 szalotka
- 1/4 papryki czerwonej
- 4 łyżki majonezu
- 1 łyżeczka musztardy rosyjskiej
- papier ryżowy
- olej
- kolendra
- sól
Przygotowanie:
Pierś kurczaka myjemy i gotujemy w lekko osolonej wodzie przez około 15-20 minut. Mięso, tak jak szalotkę i paprykę, kroimy drobno. Dodajemy do poszatkowanych składników majonez, musztardę oraz kolendrę. Tak przygotowany farsz zawijamy w zwilżony papier ryżowy - papier ryżowy moczymy przez chwilę w gorącej wodzie aż stanie się plastyczny (polecam przygotowanie odpowiednio ciepłej wody na patelni wielkości krążka papieru), przekładamy go na deskę lub talerz. Na środek nakładamy 1-2 łyżki farszu. Składamy jak krokiety albo w ten sposób. Smażymy na głębokim tłuszczu - są gotowe, gdy nabiorą koloru i stwardnieją. Usmażone sajgonki przekładamy na papierowy ręcznik, aby pozbawić je nadmiaru tłuszczu. Podajemy w sosem chilli słodko-pikantnym lub każdym innym, na który mamy ochotę ;) Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
Etykiety:kolacja,kuchnie świata,mięso,obiad,warzywa | 1 komentarze
piątek, 7 marca 2014
Jest to przepis, który stworzyłam na potrzebę tegorocznych Walentynek. Po pasticcio podałam właśnie ten deser. Nie jest czasochłonny, ale smakuje doskonale. Zazwyczaj frużelinę robi się z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Tutaj jednak nie jest ona potrzebna, wystarczy trochę cukru.
EGZOTYCZNY MUS ŚMIETANOWY Z FRUŻELINĄ Z PAPAI I TRUSKAWEK
Składniki na mus śmietanowy:
- 500 mililitrów śmietanki tortowej
- 1 galaretka o dowolnym smaku (u mnie owoce egzotyczne)
- woda
Przygotowanie musu śmietanowego:
Galaretkę rozpuszczamy w minimalnej ilości gorącej wody. Mieszamy intensywnie aż do rozpuszczenia. Odstawiamy do ostygnięcia. Śmietanę ubijamy i łączymy z przestudzoną galaretką. Masę umieszczamy w odpowiednich foremkach - u mnie silikonowe do muffin - i wstawiamy do lodówki. Serwujemy pod stężeniu i schłodzeniu. Jeżeli macie problem z wyjęciem musu z formy, wstawcie ją na chwilę do ciepłej wody.
Składniki na frużelinę:
- 1 papaja
- 250 gram truskawek
- 3 łyżki cukru
Przygotowanie frużeliny:
Owoce myjemy, obieramy - papaję pozbawiamy skóry i pestek, truskawki szypułek. Kroimy w drobną kostkę (kawałki nie muszą być równe) i wrzucamy do rondelka. Zasypujemy cukrem i odstawiamy na chwilę, dając owocom czas na puszczenie soków (około 30 minut). Po tym czasie podgrzewamy dla rozpuszczenia cukru oraz odparowania soków, co powoli na intensyfikację smaku oraz zgęstnienie. Czas zależny jest od tego, ile płynu oddały owoce (od 5 do 10 minut). Pamiętajcie, że po schłodzeniu frużelina zgęstnieje. Polewamy nią śmietanowy mus już po wyciągnięciu z foremki. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! ;)
Etykiety:deser,owoce | 2
komentarze
środa, 5 marca 2014
Polędwiczka to naprawdę doskonałe mięso. Jeden z przepisów na nią wstawiłam już na bloga (Polędwiczka wieprzowa w sosie śmietanowo-maślanym z pieczarkami), teraz przyszedł czas na drugi. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.
POLĘDWICZKA W MUSZTARDZIE
Składniki:
- 1 polędwiczki wieprzowe
- 1 łyżka musztardy francuskiej
- 1 łyżka musztardy meksykańskiej
- 1 łyżka musztardy sarepskiej
- olej
Przygotowanie:
Musztardy mieszamy razem, nacieramy polędwiczki, pozostawiamy do marynowania na około 1 godzinę. Następnie zawijamy je w folię aluminiową i pieczemy w temperaturze 200 stopni przez około 45 minut. Voila!
Smacznego i do napisania wkrótce! :)
Etykiety:mięso,obiad | 1 komentarze
Widywałam czasami nominację do LBA i zazdrościłam nieco tym, którzy biorą w tym udział. Tym bardziej ucieszyłam się, gdy otrzymałam nominację od Miłosnej Kuchni :). Dla tych, którzy LBA nie znają wyjaśnienie przekopiowane z nominującego mnie bloga: „Nominacja do Liebster Blog Award jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za „dobrze wykonaną robotę”. Jest przyznawana dla blogów o mniejszej liczbie obserwatorów, więc daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz je o tym) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował”.
Oto moje odpowiedzi na pytania Miłosnej Kuchni:
1. Gdybyś miała wybrać jedno miejsce na podroż kulinarną, gdzie by to było?
Brazylia! Nie mam o niej zielonego pojęcia, chociaż domyślam się, że historyczne napływy z różnych państw świata sprawiły, że tamtejsza kuchnia jest niezwykle różnorodna.
2. Co sądzisz o kuchni wegetariańskiej?
Szanuję ludzi, którzy (z różnych przyczyn) zrezygnowali z jedzenia mięsa, niemniej uważam, że w moim przypadku brak tego składnika, wpłynąłby zdecydowanie negatywnie na jakość mojego życia.
3. Twój ulubiony przepis
To bardzo trudne pytanie. Pozwolę sobie na podanie trzech. Kaczka pieczona z jabłkami, zupa krem z porów, oraz maślane ziemniaki zapiekane z kolendrą.
4. Dlaczego założyłaś bloga kulinarnego?
Było to chyba następstwo zainteresowań. Zachęcała mnie do tego rodzina oraz przyjaciele ;)
5. Ulubiony znany kucharz
Gordon Ramsay! On, jego przepisy i programy mają w sobie to coś!
6. Porada kulinarna, która najbardziej Cię zaskoczyła
Niestety, nie przypominam sobie takiej :(
7. Ulubione ciasto
Zdecydowanie ciasto czekoladowe z musem czekoladowym i kremem porzeczkowym przekładane porzeczkową konfiturą oraz z glazurą porzeczkową.
8. Gotując lubię słuchać…
Emocjonalnych utworów.
9. Ulubiony film związany z kuchnią
"Czekolada"
10. Przepisów na jakie potrawy najczęściej szukasz?
Staram się wymyślać przepisy sama, rzadko korzystam z gotowych i raczej przez polecenie niż z własnej inicjatywy poszukiwawczej.
11. Co podoba Ci się najbardziej na moim blogu?
To, że nie ograniczasz się tylko do wstawienia przepisu, ale też dodajesz coś od siebie ;)
A oto moje pytania do nominowanych blogów:
1. Którą ze światowych restauracji pragnęłabyś/pragnąłbyś odwiedzić?
2. O jakim kucharzu marzysz, by ugotował specjalnie dla Ciebie kolację?
3. Bez jakiej przyprawy nie mogłabyś/mógłbyś żyć?
4. Jesteś zwolenniczką/zwolennikiem tradycyjnych działań czy zapełniasz kuchnię nowoczesnymi sprzętami (np. ubijasz białka tylko mikserem, nigdy trzepaczką)?
5. Potrafisz działać wielozadaniowo i przygotowujesz kilka potraw naraz czy skupiasz się na jednej?
6. Jak wyglądałaby Twoja wymarzona kuchnia?
7. Czy wiążesz przyszłość z gotowaniem?
8. Jaki jest Twój ulubiony program kulinarny?
9. Czym zajadasz smutki?
10. Jakie danie uznałabyś/uznałbyś za swoje popisowe?
11. Do jakiej epoki z perspektywy kulinarnej pragnęłabyś/pragnąłbyś się cofnąć najbardziej?
Oto blogi, które nominuję:
Jula łamie przepisy
Tasteful meal
Kulinarne inspiracje
Lady Laura
Studentka na diecie
Przepraszam, że nie nominuję 11 blogów, ale nie chciałabym wybierać przypadkowych stron :)
Oto moje odpowiedzi na pytania Miłosnej Kuchni:
1. Gdybyś miała wybrać jedno miejsce na podroż kulinarną, gdzie by to było?
Brazylia! Nie mam o niej zielonego pojęcia, chociaż domyślam się, że historyczne napływy z różnych państw świata sprawiły, że tamtejsza kuchnia jest niezwykle różnorodna.
2. Co sądzisz o kuchni wegetariańskiej?
Szanuję ludzi, którzy (z różnych przyczyn) zrezygnowali z jedzenia mięsa, niemniej uważam, że w moim przypadku brak tego składnika, wpłynąłby zdecydowanie negatywnie na jakość mojego życia.
3. Twój ulubiony przepis
To bardzo trudne pytanie. Pozwolę sobie na podanie trzech. Kaczka pieczona z jabłkami, zupa krem z porów, oraz maślane ziemniaki zapiekane z kolendrą.
4. Dlaczego założyłaś bloga kulinarnego?
Było to chyba następstwo zainteresowań. Zachęcała mnie do tego rodzina oraz przyjaciele ;)
5. Ulubiony znany kucharz
Gordon Ramsay! On, jego przepisy i programy mają w sobie to coś!
6. Porada kulinarna, która najbardziej Cię zaskoczyła
Niestety, nie przypominam sobie takiej :(
7. Ulubione ciasto
Zdecydowanie ciasto czekoladowe z musem czekoladowym i kremem porzeczkowym przekładane porzeczkową konfiturą oraz z glazurą porzeczkową.
8. Gotując lubię słuchać…
Emocjonalnych utworów.
9. Ulubiony film związany z kuchnią
"Czekolada"
10. Przepisów na jakie potrawy najczęściej szukasz?
Staram się wymyślać przepisy sama, rzadko korzystam z gotowych i raczej przez polecenie niż z własnej inicjatywy poszukiwawczej.
11. Co podoba Ci się najbardziej na moim blogu?
To, że nie ograniczasz się tylko do wstawienia przepisu, ale też dodajesz coś od siebie ;)
A oto moje pytania do nominowanych blogów:
1. Którą ze światowych restauracji pragnęłabyś/pragnąłbyś odwiedzić?
2. O jakim kucharzu marzysz, by ugotował specjalnie dla Ciebie kolację?
3. Bez jakiej przyprawy nie mogłabyś/mógłbyś żyć?
4. Jesteś zwolenniczką/zwolennikiem tradycyjnych działań czy zapełniasz kuchnię nowoczesnymi sprzętami (np. ubijasz białka tylko mikserem, nigdy trzepaczką)?
5. Potrafisz działać wielozadaniowo i przygotowujesz kilka potraw naraz czy skupiasz się na jednej?
6. Jak wyglądałaby Twoja wymarzona kuchnia?
7. Czy wiążesz przyszłość z gotowaniem?
8. Jaki jest Twój ulubiony program kulinarny?
9. Czym zajadasz smutki?
10. Jakie danie uznałabyś/uznałbyś za swoje popisowe?
11. Do jakiej epoki z perspektywy kulinarnej pragnęłabyś/pragnąłbyś się cofnąć najbardziej?
Oto blogi, które nominuję:
Jula łamie przepisy
Tasteful meal
Kulinarne inspiracje
Lady Laura
Studentka na diecie
Przepraszam, że nie nominuję 11 blogów, ale nie chciałabym wybierać przypadkowych stron :)
Etykiety:konkursy,LBA | 2
komentarze
wtorek, 4 marca 2014
Kolejny przepis z serii "chyba nie znam nikogo, kto by tego nie lubił" oraz "tradycyjne, smaczne i łatwe do zrobienia". Musimy z M. znowu zabawić się w fabrykę pierogów i zachomikować te pyszności w zamrażarce na leniwe dni ;)
PIEROGI Z MIĘSEM
Składniki na ciasto:
- 750 gram mąki
- 2 żółtka
- 1,5 szklanki bardzo ciepłej wody
- 2 łyżki oleju
Przygotowanie ciasta:
Z podanych składników zagniatamy ciasto. W razie potrzeby dodajemy mąkę dla utwardzenia tudzież wodę dla rozrzedzenia ciasta. Odstawiamy do miski przykrytej wilgotną ściereczką. Przed rozwałkowaniem ugniatamy jeszcze chwilę. Ciasto powinno być możliwie cienkie.
Składniki na farsz:
- 1,5 kilograma mięsa różnego rodzaju (u mnie wieprzowina, wołowina i indyk)
- 3 marchewki
- 1 pietruszka
- niewielki kawałek pora
- niewielki kawałek selera
- 2 cebule
- masło
- 2 białka
- liść laurowy
- ziele angielskie
- pieprz
- sól
Przygotowanie farszu:
W garnku gotujemy mięso razem z marchwią, pietruszką, porem, selerem, 1 cebulą, liściem laurowym i zielem angielskim. Całość lekko solimy. Gotujemy do miękkości. Pozostałą cebulę kroimy i podsmażamy na maśle. Mielimy ugotowane mięso wraz z włoszczyzną z podsmażoną cebulą. Doprawiamy do smaku pieprzem oraz solą. Dodajemy białka i dokładnie mieszamy. Farsz zamykamy w cieście, formując pierogi. Gotujemy w lekko osolonej wodzie. Podajemy z podsmażoną cebulką. Voila! ;)
Smacznego i do napisania wkrótce! ;)
Etykiety:mięso,obiad,tradycyjne,warzywa | 3
komentarze
poniedziałek, 3 marca 2014
No i po oscarowej gali. Bardzo zabawnej, radosnej, ale i rozczarowującej w kwestii najlepszego filmu. Przynajmniej dla mnie. To niewłaściwe jednak miejsce na uzewnętrznianie swoich oscarowych poglądów - w końcu to blog kulinarny - więc na tym króciutkim komentarzu poprzestanę.
Jestem naprawdę zmęczona po nocnych emocjach, toteż dzisiaj przepis szybki, łatwy i przyjemny.
Smacznego i do napisania wkrótce! ;)
Jestem naprawdę zmęczona po nocnych emocjach, toteż dzisiaj przepis szybki, łatwy i przyjemny.
CZERWONA KAPUSTA ZASMAŻANA
Składniki:
- 1 mała główka czerwonej kapusty
- 1 czerwona cebula
- 1 łyżka cukru (opcjonalnie)
- 3 łyżki octu winnego jabłkowego
- masło
- liść laurowy
- ziele angielskie
- sól
Przygotowanie:
Kapustę szatkujemy, zalewamy niewielką ilością wody, dodajemy sól, ziele angielskie, liść laurowy oraz cukier i gotujemy do miękkości. Odlewany resztę wody. Na tej samej patelni, na maśle, podsmażamy cebulę pokrojoną w kostkę. Gdy się zeszkli, wrzucamy kapustę. Doprawiamy octem oraz, opcjonalnie, raz jeszcze solimy. Voila!
Etykiety:kapusta,obiad,przystawka,tanio,tradycyjne,warzywa,wegetariańskie | 3
komentarze
Subskrybuj:
Posty
(Atom)
Posmakowało już:
Akcja!
Lookam
-
Recenzja filmu „Superposition” (reżyserka: Karoline Lyngbye) - OSTRE CIĘCIA Uciekając od zgiełku Kopenhagi, małżeństwo artystów postanawia spędzić trochę czasu na odludziu. Wyruszają więc z synkiem i psem do ukrytego...
-
Spaghetti carbonara - *Niedawno miałam przyjemność spędzić trochę czasu w Mediolanie i na Sycylii. Bardzo odpowiadają mi włoskie smaki. Jedzenie jest tu przepyszne (może dzięki...
-
Ciasto z kremem oreo. - Uwielbiany ostatnio przez moich bliskich lekki biszkopt czekoladowy z kremem oreo .Bardzo smaczny ,rozpływa się w ustach ,Polecam i życzę smacznego. Składn...
-
Tort bezowy Pavlova z daktylami, figami i gruszką - Na święta miałam ochotę zaszaleć z kaloriami ;) Bezę robię bardzo rzadko i juz od jakiegoś czasu miałam na nią chrapkę. Początkowo wydawało mi się, że...
-
Soczyste rolady ze szpinakiem i serem! - Cześć moi mili! Mamy kolejny weekend, tym razem już jesienny.. Mam nadzieję, że miło go spędzacie z dużą dawką słońca, ruchu i świeżego powietrza. Ja jeste...
-
"Plum pie" jakiej nie znacie - Dzisiaj kilka słów na temat jesiennych ciast, a dokładnie mówiąc - *szarlotki.* Skąd się ona wzięła, czym jest i jakie są odmiany? Każdy Wam powie, ze ile g...
-
Pożegnanie - Nadszedł ten czas... Mój blog został stworzony na potrzeby napisania pracy licencjackiej i magisterskiej. Studia całe szczęście już za mną, obie prace obro...
-
Naleśniki + szparagi i kukurydza... - Szparagi są skarbnicą witamin i składników mineralnych. Zapobiegają powstawaniu nowotworów, odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu, wspomagają kobiety karm...
-
VEGE kotlet ! - Dzisiaj przepis dla wegetarian... pyszne kotleciki z soczewicy i białego twarogu, doskonałe z sosem czosnkowym . Kotlety te możemy smażyć, ale także grill...
-