Drogeria Ewa

O mnie

Moje zdjęcie
Alicja Górska
Założyłam tego bloga z powodu miłości.
Zastawiłam półki kucharskimi książkami, a od wpatrywania w programy kulinarne zaczerwieniły mi się oczy. Katowałam rodzinę i znajomych paplaniną o cudowności sztuki kulinarnej, o nowych przepisach, o smakach i niezwykłych produktach. 
Taką poznacie mnie też Wy. Trochę niepoukładaną, trochę spragnioną czynienia rzeczy wielkich, trochę chaotyczną, wiecznie zabieganą.
Kocham improwizację. Fuzję smaków i zapachów. Czarowanie w kuchni.
Kontakt przez formularz lub na adres e-mailowy: alicja0gorska@gmail.com
Wyświetl mój pełny profil

Życie pozakuchenne

Życie pozakuchenne
Moja debiutancka powieść "Skazani", pierwszy tom trylogii "Przed Czasem". Gorąco zachęcam do zakupu i podzielenia się wrażeniami po lekturze :) Oto moje życie pozakuchenne.

Tutaj też działam

Tutaj też działam
Zapraszam również na współprowadzonego z partnerem życiowym bloga z recenzjami filmów, książek, gier, seriali i wielu innych ;)

Należę do społeczności

Durszlak.pl

Łódzkie bloguje

niedziela, 7 września 2014
To moje pierwsze sushi. Starałam się dobrać mało kosztowne składniki, obawiając, że coś zepsuję i wszystko trzeba będzie wyrzucić. Okazało się jednak, że sushi nie jest tak przerażająco trudne, jak mi się wydawało. Oczywiście, moje porcje są jeszcze wizualnie niezgrabne, ale trzymają się i smakują. W kwestii technicznej rozwinę się z czasem.
Sushi robiłam pewnego dziwnego dnia, gdy nakupowałam owoce morza i postanowiłam przygotować co egzotycznego dla mojej rodziny. Prawda jest taka, że robiłam dziesięć rzeczy jednocześnie, przez co posiadam niewiele zdjęć. Jakieś jednak są i póki co, takie muszą pozostać. Z czasem, gdy będę powtarzała dania, je uaktualnię. 

FUTOMAKI Z MAKRELĄ, SURIMI I WASABI


Składniki do przygotowanie ryżu:
- 300 gram ryżu do sushi
- 1/3 szklanki octu ryżowego
- 1 łyżka cukru rafinowanego
- 1/2 łyżeczki soli

Przygotowanie ryżu:
Ryż płuczemy w zimnej wodzie, zmieniając ją, do chwili aż będzie zupełnie czysta. Następnie pozostawiamy ryż na 15 minut w zimnej wodzie. Po tym czasie delikatnie rozklejamy go i pozostawiamy na kolejne 10 minut. 
W następnej kolejności przekładamy ryż do garnka i zalewamy go ilością wody odpowiadającej jego wadze (300 gram ryżu = 300 mililitrów wody). Trzymamy na dużym ogniu do chwili aż ryż się zagotuje, potem zmniejszamy intensywność gotowania i zostawiamy na 10-15 minut. Wtedy zdejmujemy ryż z palnika i odstawiamy go na kolejne 15 minut.
Teraz powinniśmy przenieść ryż do specjalnego naczynia z drewna, jednak oczywistą rzeczą jest, że nie każdy owe naczynie posiada. Układamy więc ryż w naczyniu o dużej powierzchni, skupiając go w środku naczynia. 
Ocet, cukier i sól łączymy i podgrzewamy do rozpuszczenia składników. Gdy się przestudzi polewamy tym ryż. Drewnianą łyżką, ustawioną bokiem (żeby nie połamał się ryż), mieszamy tak, żeby każde ziarnko mogło wchłonąć przyprawy. 
Można ryż wachlować podczas mieszania, żeby ocet szybciej wyparował, a całość się przestudziła. Na koniec przesuwamy ryż w jeden ze skrajów naczynia i przykrywamy ściereczką. 

Składniki do przygotowania makreli:
- 1 makrela świeża
- 250 gram soli
- 350 mililitrów octu ryżowego

Przygotowanie makreli:
Odcinamy rybie głowę i dzielimy ją na dwa filety. Posypujemy dno wybranego naczynia solą, układamy na nie makrelę i posypujemy solą samą rybę. Pozostawiamy ją na 30 minut (nawet więcej, jeżeli ryba jest wyjątkowo duża).
Po tym czasie przekładamy makrelę do kolejnego naczynia i zalewamy octem ryżowym. Pozwalamy jej leżeć w nim przez 30 minut. Następnie osuszamy ją i zaczynając od ogona, zdejmujemy skórę. Pęsetą wyciągamy ości. Kroimy na długie paski.

Składniki do złożenia futomaki:
- ryż do sushi
- makrela
- surimi
- wasabi
- algi nori
- ocet ryżowy

Przygotowanie futomaki:
Zwilżamy dłonie octem ryżowy. Na makisu (mata bambusowa) układamy algę nori. Na niej ryż. Zostawiamy jednak około 2 centymetrów u góry i na dole liścia bez ryżu. Układamy składniki na środku: surimi, makrelę i niewielką ilość wasabi. 
Zwijamy rulon, aż do wolnej krawędzi. Uciskamy lekko matę, a następnie ją rozwijamy. Rulon przekładamy na deskę do krojenia i dzielimy na 8 części. Przygotowujemy futomaki aż do braku składników. Podajemy z sosem sojowym i marynowanym imbirem. Voila!


Smacznego i do napisania wkrótce! ;)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Każdy Twój komentarz mnie uszczęśliwi! A może masz jakieś pytania? ;)

Posmakowało już:

Akcja!

Lookam

Zbieram na jedzenie

Śledź