niedziela, 25 stycznia 2015
Na urodziny M. zażyczył sobie tort, który robił na swoją osiemnastkę. To podobno łódzki specjał. Ile w tym prawdy? Nie wiem. Jego tort zasłynął co prawda z większej ilości alkoholu i nieszczególnie zachęcającego wyglądu, który jednak nie przeszkadzał biesiadnikom, ale M. stwierdził, że zrobiony przeze mnie smakuje bardzo podobnie. Oczywiście M. nic nie piekł, korzystał z dobroci "gotowców". Tort jest dość słodki, ale równoważy go obecność alkoholu i jest najbardziej tortowym tortem, jaki w życiu przygotowałam. Nie wymaga dużego nakładu pracy. Nie jestem mistrzem zdobień, a transport w punktu A do punktu B dodatkowo to podkreślił, ale kiedyś się wyrobię :) Jak tylko będę miała okazję częściej piec słodkości tego typu :D

TORT PIJAK Z POWIDŁAMI ŚLIWKOWYMI


Składniki na biszkopt:
- 5 jajek
- 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 3/4 szklanki mąki pszennej (tortowej)
- 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej

Przygotowanie biszkoptu:
Składniki używamy, gdy znajdują się w temperaturze pokojowej. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy pod koniec partiami dodając cukier, a następnie (wciąż ubijając) żółtka. Mąki mieszamy w oddzielnej misce i dodajemy do nich mieszankę jajeczną. Mieszamy szpatułką, pamiętając by nie zmieniać kierunku mieszania. Nie robimy tego za szybko i zbyt brutalnie. Nie wolno użyć tutaj miksera. Dno formy natłuszczamy i wysypujemy bułką tartą lub kaszą manną albo całość formy wykładamy papierem do pieczenia. Pieczemy w temperaturze 170 stopni przez 35-40 minut, do "suchego patyczka". Wyjmujemy z formy po przestudzeniu i dopiero wtedy kroimy na blaty (u mnie trzy).

Składniki do przełożenia:
- 500 mililitrów śmietanki 36%
- śmietanfix (opcjonalnie)
- 1 łyżka cukru pudru
- duży słoik powideł śliwkowych
- 100 mililitrów śliwkowego alkoholu
- sos karmelowy (opcjonalnie, przepis znajdziecie tutaj, możecie też użyć gotowego)
- elementy do ozdoby

Przygotowanie:
Śmietankę ubijamy, pod koniec dodając cukier puder (przy użyciu śmietanfixu postępujemy zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu). Wykładamy pierwszy blat i nasączamy go alkoholem. Smarujemy powidłami i wykładamy bitą śmietanę. Podobnie postępujemy z kolejnymi warstwami. Brzegi i wierzch tortu pokrywamy bitą śmietaną i wygładzamy. Polewamy sosem karmelowym, który rozprowadzamy tworząc nierównomierne kolorystycznie fale (opcjonalnie). Zdobimy według własnych upodobań. Voila!


Smacznego i do napisania wkrótce! :)

4 komentarze:

  1. Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. :) Do wygrania jest zestaw dowolnie wybranych przypraw dobrej jakości! By wziąć udział w konkursie wystarczy przesłać przepis na danie mięsne (szczegóły w linku). Są trzy miejsca, trzy nagrody, jest o co walczyć!

    http://szefowa-kuchni.blogspot.com/2015/01/konkurs-wygraj-zestaw-wybranych-przez.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Fakt. Zdolnosci manualne mocno średnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. no cóż. daję przepis na smak, a nie instrukcję zdobienia ;)

      Usuń

Każdy Twój komentarz mnie uszczęśliwi! A może masz jakieś pytania? ;)

Posmakowało już:

Akcja!

Lookam

Zbieram na jedzenie

Śledź